З метою роз’яснення платникам питань застосування податкового законодавства в Іванівській ДПІ Южненського управління Головного управління ДПС в Одеській області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Спрощена система оподаткування, облік та звітність».
На питання платників відповідав начальник Іванівської ДПІ Южненського управління Головного управління ДПС в Одеській області Володимир Лахно.
Пропонуємо найбільш актуальні питання, з якими платники податків зверталися на «гарячу лінію».
Питання: Як юридична особа – платник єдиного податку третьої групи може отримати витяг з реєстру платників єдиного податку та який строк дії даного витягу?
Відповідь: Згідно з п. 295.4 ст. 295 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) сплата єдиного податку платниками третьої групи здійснюється за місцем податкової адреси.
Відповідно до п. 299.9 ст. 299 ПКУ за бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно та безумовно отримати витяг з реєстру платників єдиного податку. Строк надання витягу не повинен перевищувати одного робочого дня з дня надходження запиту. Витяг діє до внесення змін до реєстру.
Форма запиту про отримання витягу та витягу з реєстру платників єдиного податку затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Тобто, юридична особа – платник єдиного податку третьої групи, яка виявила бажання отримати витяг з реєстру платників єдиного податку, повинна звернутися із запитом про отримання такого витягу до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси.
Форми запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстру платників єдиного податку затверджені наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308.
Питання: До якого контролюючого органу та в який спосіб подається заява про застосування спрощеної системи оподаткування?
Відповідь: Відповідно до п. 298.1 ст. 298 ПКУ порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 – 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – заява) (абзац перший п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПКУ). Форма заяви затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308.
Сплата єдиного податку платниками першої – третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси (п. 295.4 ст. 295 ПКУ).
Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі (п. 45.1 ст. 45 ПКУ).
Тобто, фізичною особою – підприємцем заява подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси.
Згідно з абзацами другим – шостим п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПКУ заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів:
1)особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
2)надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3)засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством;
4)державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію, що подається для проведення державної реєстрації, зокрема, фізичної особи – підприємця з урахуванням вимог п. 291.5 ст. 291 ПКУ. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації, зокрема, фізичної особи – підприємця згідно із Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» зі змінами та доповненнями.