Керівник Головного управління ДПС в Одеській області Юрій Гурський, в. о. заступника начальника Головного управління ДПС в Одеській області Ніна Сара та представники управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області провели онлайн-зустріч з платниками податків з питань подання додатку ТЦ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств внаслідок самостійного коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань, а також оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів.
Як зазначив Юрій Гурський, платнику податків надано право на проведення самостійного коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств у разі застосування ним під час здійснення контрольованих операцій умов, які не відповідають принципу «витягнутої руки» та/або розумній економічній причині (діловій меті).
При проведенні самостійного коригування податкові зобов'язання розраховуються відповідно до мінімального значення діапазону цін або показника рентабельності, що відповідає принципу «витягнутої руки», - для експортних операцій та до максимального значення діапазону цін або показника рентабельності - для імпортних операцій.
Під час зустрічі, начальник управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області Олена Уретя звернула увагу платників на особливості встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» для сировинних товарів.
Так, нагадуємо, що з 01 січня 2023 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 18.01.2022 № 19, яким затверджено вимоги при здійсненні аналізу контрольованих операцій при здійсненні експортних та імпортних товарів, які підпадають під визначення сировинних товарів, таких як:
експорту зернових, олійних культур та продуктів їх переробки;
експорту залізорудної сировини;
імпорту енергетичного та коксівного вугілля;
імпорту нафтопродуктів та зріджених вуглеводневих газів ;
експорту чавуну, брухту чорних металів та металопродукції з чорних металів;
експорту та імпорту феросплавів.
Для кожного виду із зазначених операцій затверджено окремий порядок, який необхідно використовувати при визначенні відповідності принципу «витягнутої руки».
Крім цього, заступник начальника управління – начальник відділу контрольованих операцій управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області Наталія Найя детально зупинилася на питаннях подання та заповнення додатку ТЦ до уточнюючої декларації з податку на прибуток підприємств, нова форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 07.12.2023 № 673 (чинний з 06.02.2024 року).
Додаток ТЦ подається, тільки якщо підприємство здійснювало контрольовані операції, а отже, підпадало під дію статті 39 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) і умови контрольованої операції не відповідали принципу «витягнутої руки».
Передумовою для проведення самостійного коригування податкових зобов’язань з податку на прибуток є здійснення платником податків розрахунку своїх податкових зобов’язань відповідно до мінімальних або максимальних значень діапазонів цін/рентабельності, в залежності від сторони дослідження.
В новій формі додатка ТЦ більш детально розшифровано інформацію про здійснене самостійне коригування при продажу та купівлі товарів (робіт, послуг).
Учасники також детально розглянули питання нарахування податку з доходів нерезидентів з джерелом походження з України, що виникає через наявність так званих конструктивних дивідендів.
За словами начальника відділу контролю міжнародної діяльності управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області Олени Теплової конструктивні дивіденди – це платежі, виплати, суми доходів в операціях з нерезидентами, які з точки зору податкового законодавства прирівнюються до дивідендів.
ПКУ передбачає дві групи конструктивних дивідендів:
виплати на користь нерезидента у межах контрольованих операцій у разі недотримання принципу «витягнутої руки»;
виплати на користь засновника та/або учасника-нерезидента пов’язані з капіталом (у зв’язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом корпоративних прав, виходом учасника зі складу тощо).
Детальніше з доходами, які прирівнюються до дивідендів, загальними принципами оподаткування та строками сплати податку на доходи нерезидентів з доходів, прирівняних до дивідендів можна ознайомитися в презентації.
Інформаційні матеріали щодо трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування
Фотоматеріали