Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Податківці та платники податків Одещини обговорили питання здійснення контролю за дотриманням термінів розрахунків у сфері ЗЕД

, опубліковано 23 квітня 2025 о 16:15

Керівник Головного управління ДПС в Одеській області Юрій Гурський та заступник начальника відділу перевірок фінансових операцій управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Вікторія Лєбєдева провели онлайн-зустріч щодо дотримання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності граничних строків розрахунків.

«Тематика онлайн-зустрічі є стратегічно важливою, особливо в умовах сьогодення та подальшої відбудови нашої країни. Своєчасне повернення валютної виручки за експорт товарів та отримані товари за імпортними операціями є запорукою фінансової стабільності та національної безпеки держави, збереження платіжного валютного балансу, стабілізації національної валюти», - підкреслив Юрій Гурський.

Під час онлайн-зустрічі податківці зазначили, що правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ, відповідальність за порушення валютного законодавств визначено нормами Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (зі змінами та доповненнями).

Податкові органи, в рамках валютного нагляду, мають право проводити перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства, стягувати у встановленому законом порядку з резидентів пеню за порушення ними термінів розрахунків та застосовувати до юридичних осіб заходи впливу у вигляді штрафних санкцій.

Фахівці податкової служби Одещини наголосили, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів. При цьому, в період запровадження воєнного стану, встановлені деякі винятки та особливості.

Так, з 05 квітня 2022 року граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів складають 180 календарних днів, а за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 (наприклад пшениця, жито, ячмінь, овес, кукурудза, олія та інші):

90 календарних днів (застосовуються до операцій, здійснених з 11 листопада 2023 року до 11 липня 2024 року включно);

120 календарних днів (застосовуються до операцій, здійснених з 12 липня 2024 року).

Порушення резидентами граничного строку розрахунків тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відс. суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом НБУ, встановленим на день виникнення заборгованості.

Однією з підстав проведення податковими органами  документальних перевірок з питань дотримання встановлених НБУ граничних строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями є повідомлення НБУ.

Під час проведення контрольно-перевірочних заходів при відпрацюванні інформації НБУ щодо виявлених уповноваженими банківськими установами фактів порушення резидентами граничних строків розрахунків за здійсненими операціями з експорту та імпорту товарів, Головним управлінням ДПС в Одеській області встановлена значна кількість фактів, а саме:

неподання резидентом до банківської установи повного пакету документів, потрібних для здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків;

надходження до банківської установи реєстру митних декларацій за операцією резидента, який не є клієнтом цього банку;

надходження коштів від нерезидента за експортною операцією на рахунки резидента в банківській установі, яка не зазначена в митній декларації;

неповідомлення банківської установи про внесення змін до митної декларації на підставі аркуша коригування.

Наголошуємо, що суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють операції з експорту та імпорту товарів, повинні надавати до обслуговуючого банку документи в повному обсязі, які необхідні для здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків.

Ненадання резидентами до банківської установи повного пакету документів та актуальних даних є обов'язковою підставою для проведення органами ДПС документальних позапланових перевірок.

В ході онлайн-зустрічі платники податків отримали відповіді на свої питання та рекомендації задля безумовного дотримання законодавства щодо термінів розрахунків у сфері ЗЕД.

Корисні посилання:

Закон України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (зі змінами та доповненнями)

Постанова Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» (зі змінами та доповненнями)

Постанова Правління НБУ від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (зі змінами та доповненнями)

Постанова Правління НБУ від 14 травня 2019 року № 67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (зі змінами та доповненнями)