Головне управління ДПС в Одеській області нагадує, що подання податкової звітності є обов’язком платників податків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України (із змінами, далі – ПКУ).
Відповідно до статті 49 ПКУ податкова звітність подається за звітний період в установлені строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків, за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
У разі надсилання звітності поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного статтею 49 ПКУ, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 ПКУ податкова звітність, надана платником, вважається прийнятою:
- за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою;
- у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 статті 49 ПКУ не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом 49.11 статті 49 ПКУ, не надсилає його платнику податків у встановлений строк.
Платник податків має право самостійно обирати спосіб взаємодії з контролюючим органом в електронній формі через Електронний кабінет, якщо інше не встановлено ПКУ (підпункт 17.1.13 пункту 17.1 ст.17 ПКУ).
Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (із змінами), встановлено, що створення електронного документа завершується накладанням на нього кваліфікованого електронного підпису підписувача та печатки (за наявності).
Після цього здійснюється шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень та його надсилання у форматі з використанням телекомунікаційних мереж до адресата протягом операційного дня. Контролюючий орган, після отримання електронного документа, забезпечує його перевірку.
Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі – протягом перших двох годин наступного операційного дня. У ній повідомляються результати автоматизованої перевірки. У разі негативних результатів – у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа з зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується.
Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Друга квитанція формується не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно – правовими актами. Вона є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. У другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття або неприйняття), реєстраційний номер, дані про автора та підписувача електронного документа та автора квитанції.
Датою та часом надання електронного звіту до контролюючого органу є дата і час, зафіксовані у першій квитанції (у разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа).