Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Чи можуть бути поверненими помилково та/або надміру сплачені платником податків до бюджету кошти (суми грошового/податкового зобов’язання) на рахунки у небанківського надавача платіжних послуг?

, опубліковано 11 квітня 2023 о 12:00

Головне управління ДПС в Одеській області інформує, що з 01 квітня 2023 року набрав чинності Закон України від 12 січня 2023 року № 2888-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг» (далі – Закон № 2888-ІХ).

Законом № 2888-ІХ змінено порядок використання єдиного рахунку (ст. 35, 35 прим. 1 Податкового кодексу України – далі ПКУ). Окремо визначено, що для цілей ПКУ обов’язок платника податків щодо сплати податків та зборів на єдиний рахунок, визначений ст. 35 прим. 1 ПКУ, вважається виконаним з моменту, коли ініціювання переказу є завершеним для такого платника податків згідно із Законом України від 30 червня 2021 року № 1591-ІХ «Про платіжні послуги». Також пункт 35 прим. 1 ПКУ доповнено новою нормою стосовно того, що не допускається прийняття на єдиний рахунок електронних грошей.

Єдиний внесок сплачується з відкритого в банку, у небанківського  надавача платіжних послуг, або на єдиний  рахунок. Платники (фізичні  особи  –  підприємці та фізичні особи, які забезпечують себе роботою  самостійно),  які  не  мають рахунку, відкритого в банку, у небанківського надавача платіжних  послуг, або не використовують єдиний рахунок, сплачують внесок шляхом  внесення готівки через банки, небанківських надавачів платіжних послуг чи відділення зв’язку (пункт 35.2 ст. 35 ПКУ, ч.7 ст. 9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

Помилково та/або надміру сплачені платником податків до бюджету кошти (суми грошового/податкового зобов’язання) можуть бути поверненими на рахунки у небанківського надавача платіжних послуг.

Для цього платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:

на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу  платіжних послуг;

на єдиний рахунок (у разі його використання);

на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших  платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;

повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг (п.п. 43.2, 43.4 ст. 43 ПКУ).

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на рахунок  такого платника податків у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг, проводиться лише після повного  погашення такого податкового боргу платником податків.

Детальніше із запровадженими змінами, внесеними до ПКУ Законом № 2888-ІХ, можна ознайомитися в інформаційному листі №2/2023 за посиланням http://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatki-ta-zbori/informatsiyni-listi/656893.html