Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Щодо оподаткування доходу від продажу рухомого майна

, опубліковано 28 лютого 2023 о 10:54

Головне управління ДПС в Одеській області повідомляє, що порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб операцій з продажу або обміну фізичними особами суб’єктів рухомого майна визначений ст. 173 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 із змінами (далі Кодекс). 

Так, дохід, отриманий від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року:

- одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб;

- другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

- третього та наступного об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу, оподатковується за ставкою 18%.

Крім того, дохід від продажу протягом звітного (податкового) року другого та наступних продажів легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

Нагадаємо, що дохід від продажу легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) визначається:

- виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу, 

- або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Доходи від продажу фізичною особою вантажного автомобіля оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5%. 

Крім того, дохід від продажу фізичною особою вантажного автомобіля є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

У разі якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі функції податкового агента.

Фізична особа-продавець у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу рухомого майна (вантажного  автомобіля) з іншою фізичною особою є відповідальною за нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб та сплачує його до відповідного бюджету за місцем нотаріального посвідчення таких договорів.

При цьому, обов’язок платника податку щодо подання річної декларації про майновий стан і доходи вважається виконаним, якщо він отрмував доходи з операцій продажу, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок.

Фізична особа резидент (продавець) під час оформлення договору відчуження іншій фізичній особі рухомого майна у вигляді вантажного автомобіля в органі, який здійснює реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів або через товарну біржу, зобов’язана самостійно сплатити до бюджету за своєю податковою адресою податок на доходи фізичних осіб з доходу від продажу такого майна та подати Декларацію за відповідний звітний рік до 1 травня року, що настає за звітним.

Відповідно п.49.1 ст.49 Кодексу податкова декларація подається до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків. 

Платник податків може обрати зручний для себе спосіб подачі податкової декларації про майновий стан і доходи:

-         особисто або уповноваженою на це особою;

-         надіслати поштою з повідомлення про вручення та з описом вкладання;

-         засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.