Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Онлайн - зустріч податківців з представниками агробізнесу Одещини

, опубліковано 10 листопада 2022 о 14:32

Відбулась онлайн - зустріч представників Головного управління ДПС в Одеській області, Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВА та понад 100 суб’єктів господарювання аграріїв Одеського регіону.

Зустріч, на тему «Механізм застосування мінімального податкового зобов’язання», проведено в рамках роботи регіональної комунікаційної податкової платформи.

Начальник відділу адміністрування податку на прибуток, неприбуткових установ і організацій та спрощеної системи оподаткування управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області Валентина Терзі окреслила основні положення Закону України від 30.11.2021 №1914 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» в частині застосування мінімального податкового зобов’язання юридичними особами та відповіла на питання щодо його обчислення, порядку сплати, звітування тощо.

Як зазначила Валентина Терзі, мінімальне податкове зобов'язання – це  мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, пов'язаних з:

- виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції;

та/або

- власністю або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.

При цьому, мінімальне податкове зобов'язання не визначається для:

- земельних ділянок, що використовуються дачними (дачно-будівельними) та садівничими (городницькими) кооперативами (товариствами), а також набуті у власність/користування членами цих кооперативів (товариств) у результаті приватизації (купівлі/продажу, оренди) у межах земель, що належали цим кооперативам (товариствам) на праві колективної власності чи перебували у їх постійному користуванні;

- земель запасу;

- не витребуваних земельних часток (паїв), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, крім таких земельних часток (паїв), переданих органами місцевого самоврядування в оренду;

- земельних ділянок зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня 2022 року знаходилися у межах населених пунктів. (ст. 38 прим. 1.2 Податкового кодексу України).

Мінімальне податкове зобов'язання щодо кожної земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена або не проведена обчислюється за формулами, наведеними у ст. 38 прим. 1 Податкового кодексу України

Основними показниками для розрахунку являються:

Нормативна грошова оцінка;

Встановлений Коефіцієнт - 0,05 (у 2022-2023 роках – 0,04 згідно ст.67 підрозд. 10 р.XX ПКУ);

Кількість місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності або оренді.

Визначення мінімальної величини податкового зобов'язання для юридичних осіб стосується 3 податків, це: податок на прибуток підприємств, єдиний податок з юридичних осіб (3 група - за ставками 2,3,5 відс.), єдиний податок (4 група - сільськогосподарські товаровиробники). Звертаємо увагу, що частиною зобов’язань з податку на прибуток підприємств, єдиного податку 3 та 4 групи платників податку — власників, орендарів, користувачів земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, буде позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених протягом звітного року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок. Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання здійснюватиметься у складі окремого додатку до податкової декларації.

Фахівець зазначила, що мінімальне податкове зобов'язання розраховується один раз на рік у річних звітах, або у звіті за грудень (для платників єдиного податку 3 групи, за ставкою 2 відс.). Вперше мінімальне податкове зобов'язання розраховується за підсумками 2022 року.

Штрафні санкції, передбачені ст.123 Кодексу, при визначенні податкових зобов'язань платників податків з урахуванням мінімального податкового зобов'язання за 2022 рік не застосовуються (п. 65 підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" Податкового кодексу) 

Під час заходу учасники отримали відповіді на питання щодо  застосування мінімального податкового зобов’язання юридичними особами.

Нагадуємо, Головне управління ДПС в Одеській області відкрите до комунікації, спілкування та оперативного надання консультаційної підтримки платникам. У разі виникнення питань, представники бізнесу мають можливість звернутися до податківців використовуючи регіональну комунікаційну платформу (od.ikc@tax.gov.ua) на яку можна надсилати звернення.