Головне управління ДПС в Одеській області повідомляє, що право громадян на отримання податкової знижки регламентовано ст. 166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ).
Право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року зберігається за платником до кінця податкового року, наступного за звітним.
Згідно з п.п. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 ПКУ, якщо платник до кінця податкового року, наступного за звітним, не використає своє право на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Розрахунок податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку на суму витрат, понесених за навчання за наслідками звітного податкового року, здійснюється за такою схемою:
- визначається база оподаткування. Для цього річна сума нарахованої заробітної плати зменшується на суму страхових внесків до Накопичувального фонду, а також на суму податкової соціальної пільги (далі - ПСП) за її наявності.
Інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих ПСП та утриманого податку на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО) фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця визначається сума (вартість) витрат платника податку – резидента, дозволених до включення до податкової знижки;
- розраховується сума ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов’язання
у зв’язку з використанням права на податкову знижку:
з суми ПДФО утриманого (сплаченого) із заробітної плати за рік віднімаємо суму ПДФО, визначену як добуток бази оподаткування, зменшеної на суму понесених платником податку витрат на оплату за навчання, та ставки податку.
При цьому сума, що має бути повернута, зараховується на банківський рахунок платника податку, відкритий у будь – якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в податковій декларації про майновий стан і доходи протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.
Наводимо приклад розрахунку податкової знижки:
У 2021 році батьком понесені витрати на навчання доньки (чи іншого члена сім'ї першого ступеня споріднення) у розмірі 50 000 грн.
Заробітна плата батька за 2021 рік склала 250000 грн, з неї утримано 45000 грн податку на доходи фізичних осіб (18% від отриманого доходу). Податкова соціальна пільга до заробітної плати батька не застосовувалася.
Розраховуємо суму податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає поверненню внаслідок застосування платником права на податкову знижку:
1. Визначаємо базу оподаткування, зменшену на суму витрат на навчання:
250000 - 50000 = 200000 грн.
2. Визначаємо суму податку на доходи фізичних осіб із цієї бази:
200000 х 18 % = 36000 грн.
3. Сума ПДФО, яка підлягає поверненню платнику - це різниця між фактично утриманим податком та податком, який підлягає утриманню внаслідок застосування податкової знижки: 45000 - 36000 = 9000 грн.
Отже, сума ПДФО, яка підлягає поверненню внаслідок використання платником права на податкову знижку, складає 9000 грн.
Більше інформації щодо декларування доходів, отриманих у 2021 році, можна отримати за посиланням https://tax.gov.ua/deklaratsiyna-kampaniya-2022/.