Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Майже 30 тис РРО та ПРРО зареєстровано на Одещині

, опубліковано 21 лютого 2022 о 16:12

Про це, заступник начальника Головного управління ДПС в Одеській області Іван Купка зазначив під час прес-конференції. Спілкуючись з представниками засобів масової інформації, Іван Купка також відповів на наступні  питання.

Хто має застосовувати РРО та/або ПРРО та вести облік товарних запасів, а  хто не зобов’язаний це робити?

Не зобов’язані застосовувати РРО та/або ПРРО та вести облік товарних запасів фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку І групи.

Зобов’язані застосовувати РРО та/або ПРРО, але не зобов’язані вести облік товарних запасів фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку ІІ – ІV груп, якщо  вони  не здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, та напівдорогоцінного каміння, або не є платниками ПДВ.

Тобто із всього загалу фізичних осіб – підприємців – платників єдиного додатку ІІ – ІV груп, обов’язок ведення обліку товарних запасів поширюється лише на платників, які зареєстровані платниками ПДВ або здійснюють реалізацію:

технічно-складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

лікарських засобів, виробів медичного призначення;

ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Як проходить впровадження застосування РРО та/або ПРРО?

Станом на 21 лютого 2022 року на Одещині зареєстровано 16,5 тисяч класичних касових апаратів та майже 13 тисяч ПРРО. Тільки за минулий тиждень зареєстровано понад семисот ПРРО. Нами й надалі проводиться активна роз’яснювальна робота щодо застосування РРО/ПРРО.

Які зміни відбулись в застосуванні штрафних санкціях за порушення в сфері застосування РРО та/або ПРРО?

З 01 січня 2022 року закінчився перехідний період та санкції, визначені п.1 ст.17 Закону «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО або проведення з порушенням застосовуються у таких розмірах:

100 відсотків вартості проданих товарів чи наданих послуг - за порушення, вчинене вперше;

150 відсотків вартості проданих товарів чи наданих послуг - за кожне наступне вчинене порушення.

В той же час, вдвічі зменшено штрафну санкцію за реалізацію не облікованих у встановленому порядку товарів, та/або не надання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів для тих суб’єктів господарювання, які відповідно до законодавства зобов’язані такий облік вести.

Куди звертатися підприємцям у разі виникнення питань щодо застосування РРО та/або ПРРО?

Ознайомитись з інформацією щодо застосування ПРРО, можна в банері «Програмні РРО» (https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/), який містить актуальну інформацію, включаючи посилання на нормативну базу, роз’яснення, відповіді на поширені запитання, покрокові відео інструкції.

Крім того, в банері розміщені контакти фахівців, відповідальних за надання консультацій та роз’яснень.

Де та в який спосіб покупець може перевірити отриманий фіскальний чек?

ДПС реалізовано електронний сервіс, який дає змогу покупцям товарів (послуг) здійснювати пошук і перегляд фіскального касового чека, який формується РРО та /або ПРРО.

Після здійснення покупки покупці можуть здійснити перегляд фіскального касового чека, застосувавши електронний сервіс «Пошук фіскального чека», який функціонує у відкритій частині Електронного кабінету.

Доступ до сервісу здійснюється в режимі реального часу (24/7/365) без ідентифікації особи.

Пошук електронного чека здійснюється за його фіскальним номером і датою.

Чи має застосовуватись РРО та/або ПРРО при безготівкових розрахунках?

У разі оплати покупцем коштів виключно на поточний рахунок фізичної особи – підприємця, крім карткового, оскільки така операція не є розрахунковою, тобто продавець надає покупцю повні банківські реквізити для здійснення оплати (поточний рахунок у форматі IBAN) РРО та/або ПРРО не застосовується. У разі здійснення розрахунків в інший спосіб – готівкою, платіжною карткою тощо, застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим

Як зареєструвати РРО та/або ПРРО фізичній особі - підприємцю, який надає послуги з використанням Інтернет із власної квартири?

У разі, якщо місце проживання фізичної особи-підприємця є місцем, де провадиться підприємницька діяльність, або воно пов’язане із здійсненням підприємницької діяльності, то фізична особа – підприємець, відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України, має подати повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, повідомивши про місце проживання як про об’єкт оподаткування, після чого на такий об’єкт може бути зареєстроване РРО та/або ПРРО. 

Чи є якісь нові вимоги щодо реквізитів фіскального чеку?

Так, з початку року набрали чинності зміни до пункту 11 статті 3 розділу ІІ Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно зі змінами суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі, при роздрібному продажу алкогольних напоїв у сфері торгівлі, громадського харчування зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО та/або через програмні РРО із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку.

РРО, які наразі не забезпечують відображення у касових чеках цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої, необхідно доопрацювати (з цією метою звернутися до Центру сервісного обслуговування чи до виробників) або обладнати робочі місця з РРО необхідними технічними пристроями для забезпечення виконання вимог Закону № 265/95-ВР.