Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Податківці Одещини провели семінар для суб'єктів господарювання членів Спілки українських підприємців

, опубліковано 07 лютого 2022 о 09:20

Для членів Спілки українських підприємців в Центрі Дія. Бізнес Одеса заступник начальника відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Юрій Реут, а також головні державні інспектори відділ обліку платників та об’єктів оподаткування, ведення реєстрів і реєстрації за окремими видами податків, розгляду звернень державних органів управління електронних сервісів Головного управління ДПС в Одеській області Євгенія Алімова та Тетяна Головко, провели семінар щодо застосування РРО та/або ПРРО з 01 січня 2022 року.

Юрій Реут зазначив, що 01 січня 2022 року закінчився перехідний період (пункту 61 підрозділу 10 Розділу ХХ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Податкового кодексу України) і застосування РРО та/або ПРРО платниками єдиного податку другої-четвертої груп є обов’язковим.

Посадовець детально зупинився на питаннях обліку товарних запасів та відповідальності за незастосування РРО та/або ПРРО.

Так, з 01 січня 2022 року фізичні особи – підприємці, що знаходяться на загальній системі оподаткування, а також платники єдиного податку, які здійснюють продаж  технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, а також платники єдиного податку, які зареєстровані платниками ПДВ, зобов’язані вести облік товарних запасів, відповідно до вимог Порядку ведення обліку товарних записів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку, який затверджений наказом Мінфіну від 09.09.2021 № 496.

Облік товарних запасів здійснює фізична особа – підприємець шляхом постійного внесення до форми ведення обліку товарних запасів інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів. При цьому заборонено продаж товарів, на які в місцях продажів таких товарів (господарських об'єктах) відсутні первинні документи і записи у формі обліку про такі первинні документи.

Вести облік товарних запасів фізична особа – підприємець може на власний вибір – у паперовій або в електронній формі. Первинні документи, на підставі яких внесено записи до форми ведення обліку товарних запасів, є обов'язковими додатками до такої форми. Внесення даних до форми ведення обліку товарних запасів щодо надходження товарів на підставі первинних документів здійснюється до початку їх реалізації.

Що ж стосується відповідальності, то з 01 січня 2022 року у разі  проведення розрахункових операцій з використанням РРО та/або ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи; невидачі (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання, до підприємців  застосовуються штрафні санкції в таких розмірах:

100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

В той же час, вдвічі зменшено штрафну санкцію за реалізацію не облікованих у встановленому порядку товарів, та/або не надання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів для тих суб’єктів господарювання, які відповідно до законодавства зобов’язані такий облік вести.

Фахівці управління електронних сервісів Головного управління ДПС в Одеській області Євгенія Алімова та Тетяна Головко висвітлили питання щодо  реєстрації ПРРО.

Так, суб’єкт господарювання самостійно, виходячи з власних потреб, обирає вид РРО (програмний та/або апаратний) засобами якого здійснюється реєстрація розрахункових операцій відповідно до вимог Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». 

ПРРО можна встановити на смартфон, планшет, комп’ютер чи інший будь-який гаджет, який має операційну систему та підключення до Інтернет.

Для переходу до застосування ПРРО суб’єкту господарювання необхідно:

- подати до контролюючого органу, за основним місцем обліку, Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП;

-  встановити на пристрій програмний реєстратор розрахункових операцій (ДПС забезпечує безкоштовне програмне рішення,  яке можна встановити з офіційного вебпорталу ДПС, у банері «Програмні РРО»);

Реєстрація  програмного РРО здійснюється на підставі заяви за формою № 1-ПРРО. Також, для роботи програмного РРО необхідно надати дані сертифікатів електронних підписів та/або печаток.

На завершення семінару, податківці відповіли на численні запитання платників, продемонстрували відеоуроки, які наглядно роз’яснюють покрокові дії для реєстрації ПРРО та розповсюдили друковану продукцію.

Корисні посилання:

-         відеоуроки щодо реєстрації ПРРО та відеоінструкція щодо Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців;

-         відеоуроки щодо формування електронної печатки для ПРРО;

-         покрокові інструкції зі встановлення та налаштування ПРРО та фіскальний додаток;

-         покрокова відеоінструкція «Як завантажити програмне забезпечення ПРРО Каса»;

-         щодо обов’язку програмування та відображення в чеках РРО/ПРРО кодів згідно з УКТ ЗЕД;

-       контактні дані посадових осіб Головного управління ДПС в Одеській області, відповідальних за зворотній зв'язок серед ФОП щодо застосування РРО та обліку товарних запасів.