Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Побудова ефективної взаємодії з територіальними громадами – важливий аспект в роботі податкової служби Одеського регіону

, опубліковано 10 вересня 2021 о 15:46

Питання наповнення місцевих бюджетів та залучення додаткових резервів податкових надходжень стали темою для обговорення під час чергової робочої зустрічі  заступника начальника Головного управління ДПС в Одеській області Анатолія Бондаренка з представниками Саратської селищної, а також Кулевчанської,  Петропавлівської, Плахтіївської та Успенівської сільських територіальних громад Одещини.

Захід організовано та проведено в рамках співпраці податкової служби регіону з органами влади на місцях та на виконання доручення голови Одеської обласної державної адміністрації Сергія Гриневецького, наданого на селекторній нараді з головами районних державних адміністрацій, районних рад, міськими, селищними та сільськими головами 07 вересня 2021 року.

В зустрічі також взяли участь фахівці підрозділів податкового адміністрування юридичних та фізичних осіб, по роботі з податковим боргом та Саратської ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області.

«На сьогодні важливим аспектом в роботі податкової служби Одеського регіону є побудова ефективної взаємодії з територіальними громадами щодо формування дохідних частин місцевих бюджетів», - проінформував Анатолій Бондаренко на початку зустрічі.

Одним із джерел, які формують бюджети на місцях є плата за землю, а резервом її надходжень залишається нарахування сум податку не сумлінним користувачам землі, які фактично користуються ділянками, але не сплачують земельний податок до бюджету.  

Податківці нагадали, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. При цьому, податкова служба є контролюючим органом, до функцій якої не належить наповнення бази Держгеокадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

«Головне управління ДПС в Одеській області є користувачем даних реєстрів, а громади, як власники землі, мають можливість, на захист своїх прав, шляхом стягнення збитків. На сьогодні вже є позитивна правова практика щодо відшкодування збитків власникам землі через судове провадження і серед громад Одеської області. Зазначена робота розпочинається на засіданнях робочих груп (комісій), що є ще одним із механізмів та заходів впливу на суб’єктів господарювання», - підкреслив Анатолій Бондаренко.  

Також, одним із напрямів збільшення надходжень плати за землю є своєчасне проведення нормативно-грошової оцінки земель (періодичність проведення нормативної грошової оцінки земель - щонайменш один раз на 5-7 років).

«Натомість, деякими сільським радами при обчисленні податкових зобов’язань з плати за землю застосовується нормативно-грошова оцінка земельних ділянок, затверджена рішеннями прийнятими це в 2013 році», - зазначила заступник начальника управління – начальник відділу адміністрування місцевих податків і зборів з юридичних осіб управління податкового адміністрування юридичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області Віталіна Колесник.

Предметом обговорення стали й питання, пов’язані із надходженнями  податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Вирішення питання щодо надання територіальними громадами до податкових органів правовстановлюючих документів про об’єкти нерухомого майна та користувачів, які оформили право власності на майно (в період до 2013 року) дасть змогу залучити додаткові резерви сплати податку до бюджету. 

Крім того, учасниками окреслені заходи із залучення резервів зі сплати туристичного збору та збору за місця для паркування транспортних засобів, які в деяких територіальних громадах, при наявності потенційній об’єктів оподаткування, не сплачуються.

Під час зустрічі фахівці податкової служби Одеського регіону надали консультаційну допомогу представникам територіальних громад в питаннях отримання необхідної для роботи інформації через інформаційно-телекомунікаційну систему - Електронний кабінет завдяки якій, органи місцевого самоврядування, сформувавши відповідний запит, мають змогу отримати звітність у розрізі платників податків, які сплачують податки на відповідні території, а також проінформували про основні аспекти кампанії з  подання громадянами одноразового (спеціального) добровільного декларування, що вже розпочалася з 01 вересня 2021 року та триватиме до 01 вересня 2022 року.

Детальніше з порядком одноразового (спеціального) добровільного декларування можна ознайомитися за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/odnorazove-dobrovilne-deklaruvannya.

На завершення зустрічі Анатолій Бондаренко наголосив, що ефективним способом розширення кола платників та бази оподаткування є спільні робочі групи (комісії) до складу яких, в обов’язковому порядку, мають входити представники Головного управління ДПС в Одеській області.