Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Розстрочення задекларованої суми податкового зобов’язання із прощеного (анульованого) кредитором боргу (кредиту)

, опубліковано 21 квітня 2021 о 14:15

Головне управління ДПС в Одеській області нагадує, що згідно з нормами статті 164 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, який прощений (анульований) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, є додатковим благом та підлягає декларуванню.

Зокрема, сума прощеного чи анульованого боргу має перевищувати 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (в 2020 році - 1180,75 гривень).

Нагадаємо, що прощену (анульовану) кредитором основну суму боргу (кредиту), що в 2020 році перевищувала 1180,75 гривень, фізичним особам необхідно задекларувати до 1 травня 2021 року, а сплатити задекларований податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовий збір за ставкою 1,5 відсотків до 1 серпня цього року.

Одночасно звертаємо увагу, що згідно з п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ за прощеним кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит), платник податку на доходи фізичних осіб має право на сплату задекларованих сум ПДФО та військового збору протягом 3 років починаючи з року, в якому задекларовано суму такого податкового зобов’язання.

Для розстрочення такої суми податкового зобов’язання платник податку разом із податковою декларацією про майновий стан і доходи подає до контролюючого органу заяву у довільній формі, що містить фактичні дані про суму  прощеного (анульованого) кредитором боргу (кредиту та/або відсотків), підтверджену відповідними документами кредитора, та коротке пояснення обставин, що призвели до виникнення необхідності здійснення розстрочення задекларованої суми податкового зобов’язання.

Суми розстрочених податкових зобов’язань розраховуються платником податку самостійно згідно з документами щодо основної суми прощеного (анульованого) кредитором боргу (кредиту) та погашаються рівними частинами кожного календарного кварталу до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня і до 20 грудня) починаючи з кварталу, що настає за тим кварталом, у якому до контролюючого органу подано заяву у довільній формі, що містить фактичні дані про основну суму прощеного (анульованого) кредитором боргу (кредиту), підтверджену відповідними документами кредитора, та коротке пояснення обставин, що призвели до виникнення необхідності здійснення розстрочення задекларованої суми податкового зобов’язання (абзац третій п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).