Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Взаємодія з територіальними громадами Одещини щодо ефективної співпраці та наповнення бюджетів

, опубліковано 12 лютого 2021 о 08:00

У Головному управлінні ДПС в Одеській області відбулась зустріч начальника Головного управління Юлії Шадевської з головами територіальних громад новоствореного Одеського району з питань напрацювання спільних заходів по залученню резервів наповнення бюджетів громад, нашого регіону та країни в цілому.

Під час зустрічі Юлія Шадевська окреслила основні напрями взаємодії, реалізація яких забезпечить додаткові надходження до бюджетів місцевих громад, а саме:

легалізація доходів населення та викорінення на місцях такого явища як виплата заробітної плати в «конвертах»;

проведення інвентаризації земельних ділянок та діючих договорів земельних ділянок сільськогосподарського призначення, переданих  територіальним громадам у власність;

активізація роботи з суб’єктами  господарювання та громадянами, які мають податковий борг з місцевих податків та зборів.

У ході проведення зустрічі були обговорені проблемні питання, які виникають при адмініструванні місцевих податків і зборів, питання стосовно процедур, передбачених при списанні сум недоїмки з єдиного внеску, штрафів та пені, а також новації в сфері застосування РРО та програмних РРО.

Як зазначила начальник Головного управління, всі новостворені територіальні громади отримали абсолютно новий рівень як видаткових повноважень так і дохідних, тому мають забезпечити якісне виконання таких повноважень. Так, суми надходжень по платі за землю, місцевих податкам і зборам, єдиного податку, майновим податкам знаходяться в прямій залежності від прийнятих рішень органів місцевого самоврядування. Крім того, надходження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на теперішній час залежить також і від отримання додаткової інформації від органів місцевого самоврядування щодо об’єктів нерухомого майна та користувачів.

Посадовець також акцентувала увагу, що у 2021 році змінився порядок інформування органів місцевого самоврядування, згідно якого передбачена електронна взаємодія ДПС та органів місцевого самоврядування через ІТС «Електронний кабінет» в частині надання звітності на запит органу місцевого самоврядування у розрізі платників податків – юридичних осіб, які сплачують податки на відповідній території.

Також керівник податкової служби області наголосила, що вагомим джерелом наповнення місцевих бюджетів є податок на доходи фізичних осіб, надходження якого залежить від розміру заробітної плати та звернула увагу голів територіальних громад на проведенні аналізу обсягу сплати податку на доходи фізичних осіб від суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території громад та контроль за надходженнями такого податку за місцем здійснення діяльності, а не за місцем реєстрації. При цьому зауважила, що суттєвим резервом бюджетів громад залишається добровільне щорічне декларування доходів громадян, а також громадян, які самостійно обробляють власні земельні ділянки чи паї площею понад 2 га, та отримують доходи від продажу сільськогосподарської продукції, фізичних осіб – орендодавців, які надають власні земельні ділянки чи паї в оренду громадянам, які не є суб’єктами господарювання, та отримують дохід у вигляді орендної плати.

Крім того, керівник органу проінформувала про стан погашення податкового боргу та повідомила, що у разі погашення у повному обсязі грошовими коштами платниками податків протягом шести місяців (з 10 грудня 2020 року до 09 червня 2021 року включно) суми податкового боргу без штрафних санкцій, пені, що виник станом на 1 листопада 2020 року, та за умови сплати поточних податкових зобов'язань у повному обсязі, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого податкового боргу, підлягають списанню. При цьому, штрафні санкції і пеня, що підлягають застосуванню та нарахуванню у зв'язку зі сплатою такого податкового боргу, не підлягають застосуванню та нарахуванню, а нараховані підлягають коригуванню до нульових показників.

А також, начальник Головного управління звернула увагу, що фактично продовжуються  процедури, передбачені при списанні сум недоїмки з єдиного внеску, а також  штрафів і пені. При цьому зазначила, що коло  суб’єктів,  які  мають  право  на  таке  списання,  не  змінюється:  це  фізичні  особи  – підприємці (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та  особи,  які  провадять  незалежну  професійну  діяльність, однак  встановлюється  новий період - до  1  березня  2021  року, протягом якого такі платники можуть звернутися за списанням. 

Юлія Шадевська розповіла і про питання стосовно застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та програмних реєстраторів розрахункових операцій (ПРРО) зазначила, що вимоги про застосування РРО не змінюють базових критеріїв застосування спрощеної системи оподаткування. Так, для платників єдиного податку законодавчими нормами не встановлено нових вимог щодо будь-якої обов’язкової форми обліку товарів (виключенням є торгівля: технічно складними побутовими товарами, лікарськими засобами, ювелірними виробами, пивом, столовими винами). Також зауважила, що нові правила застосування РРО не зачіпають спрощенців І групи (річний дохід до 167 мінімальних заробітних плат) та фізичних осіб, які продають на ринку текстиль, вживані речі, продукти власного підсобного господарства. За словами посадовиці поряд з класичним РРО можна застосовувати ПРРО, в якості котрих можна використовувати будь-які гаджети, які за допомогою спеціального програмного забезпечення можуть фіскалізувати розрахункові операції на сервері ДПС.

Також, керівник служби проінформувала про актуальні питання справляння акцизного податку. За її словами, для забезпечення повноти сплати акцизного податку, важливу роль відіграє активна позиція як керівників територіальних громад так і громадян, які в них мешкають. Таким чином, громадяни, які вимагають видачу фіскального чеку не лише дисциплінують суб’єктів господарювання, а й збільшують дохідну частину бюджету своєї громади.

За результатами зустрічі учасниками напрацьовано механізми стосовно обміну інформацією та спільних дій з метою збільшення надходжень податків і зборів до бюджетів територіальних громад.

На завершення зустрічі Юлія Шадевська висловила впевненість, що результатом співпраці стане, відповідальне ставлення до вимог законодавства і своєчасне виконання обов’язків кожним громадянином, і як результат розвиток та процвітання новостворених територіальних громад.