Засідання відбулося під головуванням голови Одеської обласної державної адміністрації Максима Куцого. У засіданні взяли участь керівники силових структур та органів виконавчої влади.
Одним з питань, що розглядалися було питання обігу земель державної й комунальної власності та наявних правопорушень і зловживань у цій сфері.
Станом на 01.08.2020 року надходження плати за землю по Одеській області складає 1,4 млрд гривень.
Враховуючи той факт, що плата за землю - є одним з бюджетоутворюючих серед місцевих податків і зборів.
На даний час однією із актуальніших проблем в землекористуванні є відсутність у користувачів земельних ділянок належним чином оформлених документів на землю.
Вказане відбувається в зв’язку з тим, що на законодавчому рівні не визначені:
-
штрафні механізми за використання землі без оформлення належним чином документів на землю;
-
інші спонукальні мотиви для суб’єктів господарювання та громадян щодо своєчасного оформлення документів на землю;
-
конкретні строки, які повинні надаватись фактичним користувачам земельних ділянок для оформлення відповідних документів на землю.
Така ситуація дозволяє ряду користувачів відмовлятись, як від своєчасного укладання договорів оренди землі, так і від сплати земельного податку.
Ряд фактичних користувачів отримують рішення органів місцевого самоврядування про виділення землі на умовах оренди і протягом тривалого часу не укладають відповідні договори.
Підрозділами Головного управління ДПС в Одеській області постійно проводиться робота з несумлінними платниками, які не сплачують та не звітують зі сплати за землю.
За результатом роботи додатково залучено до оподаткування:
- по фізичним особам - 4 466 земельних ділянок на загальну площу 13 313,8 га, по яким сформовані/вручені податкові повідомлення – рішення по платі за землю на загальну суму податку 19,8 млн гривень.
- по юридичним особам – 36 суб’єктів господарювання на загальну площу– 2 374,48 га, додаткові надходження складають – 3,3 млн гривень.
Також, в Одеській області на базі органів місцевого самоврядування діють постійні робочі групи з питань наповнення місцевого бюджету у тому числі з плати за землю.
У складі робочих груп приймають учать фахівці міських рад, обласних адміністрацій, податкових органів, держгеокадастру, землевпорядних органів, голови державних районних адміністрацій, голови сільських, селищних рад, ОТГ.
Головною метою є – обговорення проблемних питань стосовно наповнення місцевого бюджету та пошуку спільних шляхів їх вирішення.
Інформуємо, що Законом України від 16.01.2020 року № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни щодо адміністрування плати за землю, а саме:
Згідно з п. 12.3 ст. 12 ПКУ сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.
Рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПКУ).
-
платники єдиного податку першої - третьої груп при провадження господарської діяльності, а саме діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) сплачують земельний податок.
Податкова служба завжди відкрита та готова до плідної співпраці з органами виконавчої та місцевої влади.