До Роздільнянської ДПІ звернувся представник малого бізнесу, спрощенець на 3 групі єдиного податку, з питань отримання роз`яснень щодо необхідності застосування програмного РРО в своїй господарській діяльності. Податківці на чолі з начальником інспекції Наталією Козовякіною пояснили в якому випадку він буде зобов`язаний користуватися реєстратором розрахункових операцій класичним чи програмним.
Насамперед, Наталія Козовякіна повідомила, що законодавством України щодо РРО встановлено обов`язковість використання з 01.01.2022 підприємцями-платниками єдиного податку ІІ-IV груп незалежно від виду діяльності та обсягу доходу, які здійснюють розрахунки за товар/послуги готівкою, реєстраторів розрахункових операцій (далі- РРО) та або програмного РРО чи розрахункових книжок (далі –РК) і книг обліку розрахункових операцій (далі КОРО) й відповідно повинні видавати фіскальні чеки покупцям.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 р. N 1336 (зі змінами від 09.02.2022 № 95) затверджено «Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій» (далі –Перелік) та встановлено, що реалізація товарів і окремих видів послуг звільнені від обов‘язкового використання РРО/ПРРО на території сіл і селищ.
Так, господарська діяльність без обов’язкового застосування РРО можлива, якщо це:
роздрібна торгівля та громадське харчування на території села, селища, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації, а також сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва;
роздрібна торгівля, громадське харчування та побутове обслуговування на території закритих військових гарнізонів і містечок, а також військових частин, розташованих у межах сіл та селищ;
роздрібна торгівля медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села та селищ.
продаж товарів (за переліком, встановленим КМУ за поданням Мінінфраструктури) і надання послуг поштовими відділеннями та пунктами зв'язку в селах та селищах;
надання побутових послуг на території села та селищ;
роздрібна торгівля насінням у кіосках на території сіл, селищ та селищ міського типу.
провадження діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг суб'єктами підприємницької діяльності на території сіл, селищ і селищ міського типу, яким згідно із Законом України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" надано статус гірських.
надання послуг з газопостачання, водопостачання, водовідведення і теплопостачання в селах та селищах за умови проведення розрахунків вдома у споживача.
У цьому разі розрахункові операції здійснюються з обов'язковим використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, які реєструються в окремому порядку.
Звільнення від РРО не діє за наявності хоча б однієї з таких умов:
така роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також здійснюється торгівля підакцизними товарами;
такими фізичними особами — підприємцями також здійснюється дистанційна торгівля, зокрема через Інтернет;
сільськими радами та радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом, прийнято рішення про обов’язкове застосування на території села РРО та/або ПРРО для таких форм і умов проведення діяльності.
Тож, підсумовуючи зустріч, очільниця ДПІ зазначила, що здійснення господарської діяльності фізичними особами спрощенцями 2-3 груп єдиного податку на території села, селища (за відсутності обмежень наведених вище) у разі проведення готівкових розрахунків, потребує використання розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. В той же час, наявність виключно безготівкових розрахунків звільняє суб`єкта господарювання від такого обов`язку.