Фахівцями Біляївського відділу обслуговування платників Одеської державної податкової інспекції Головного управління ДПС в Одеській області проведено зустріч з платниками податків, на якій обговорили особливості заповнення юридичними особами реквізиту «Код фактичного платника» платіжної інструкції на сплату податків, зборів, платежів за відокремлені підрозділи.
Заступник начальника Біляївського відділу обслуговування платників Одеської державної податкової інспекції Головного управління ДПС в Одеській області Яніна Какуша нагадала, що відповідно до пункту 38.2 статті 38 Податкового кодексу України (зі змінами, далі - ПКУ) сплата податку і збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених законодавством, – податковим агентом або представником платника податків.
Платник має право ініціювати платіжну операцію за фактичного платника.
Відповідно до пункту 40 розділу ІІ Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою правління Національного банку України від 29.07.2022 № 163 (зі змінами) у такому випадку платіжна інструкція, крім реквізиту «Код платника» повинна містити реквізит «Код фактичного платника».
Якщо платник здійснює сплату за себе, то реквізити «Податковий номер платника» та «Податковий номер фактичного платника» мають бути однакові.
Якщо інша особа сплачує за платника податків, то в реквізиті «Податковий номер платника» вона ставить свій податковий номер, а у реквізиті «Податковий номер фактичного платника» проставляє податковий номер платника, за якого сплачує податки.
У разі, якщо юридичні особи у своєму складі мають відокремлені підрозділи, представництва та сплачують платежі до бюджету і фондів спеціального страхування за відокремлені підрозділи, представництва у реквізиті «Код платника» платіжної інструкції зазначають власний код ЄДРПОУ, а у реквізиті «Код фактичного платника» – код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу, представництва.