Фахівцями Доброславського відділу обслуговування платників Одеської державної податкової інспекції Головного управління ДПС в Одеській області проведено зустріч з платниками податків щодо новацій податкового законодавства.
Заступник начальника Доброславського відділу обслуговування платників Одеської державної податкової інспекції Головного управління ДПС в Одеській області Інесса Жилун поінформувала, що для реформування податкової та митної політик і перегляду процесів їх адміністрування у грудні 2023 року Уряд затвердив Національну стратегію доходів (НСД).
Заходи реформування податкової та митної політики, податкового та митного адміністрування, викладені в НСД, ґрунтуються на таких принципах:
Стабільності: Збереження поточної бази оподаткування доходів юридичних та фізичних осіб, забезпечення її цілісності є умовою від якої напряму залежить стабільність доходів України в довгостроковій перспективі. Комбінація заходів щодо забезпечення надходження доходів та диверсифікації їх структури повинна сприяти стабільності, визначеності та достатності надходжень для цілей бюджету.
Нейтральності: Політика та адміністрування повинні сприяти досягненню рівності та справедливості оподаткування у спосіб, який не впливає на збільшення або зменшення конкурентоздатності платників податків. Політика повинна реагувати на внутрішні та глобальні економічні виклики і конкуренцію, яка породжується тінізацією економіки.
Справедливості: Політика повинна бути спрямована на мінімізацію регресивності та сприяння горизонтальної та вертикальної справедливості платниками податків.
Важливим є досягнення принципу справедливості через використання розподільної ролі податків, враховуючи фіскальну спроможність платників податків. Критичним є недопущення запровадження економічно необґрунтованих пільг та преференцій, які не передбачають забезпечення соціальної справедливості або економічного зростання.
Доброчесності: Політика повинна бути спрямована на забезпечення дотримання контролюючими органами принципу доброчесності, посилення антикорупційних заходів та підвищення довіри до податкових та митних органів з боку суспільства.
Безумовним пріоритетом є забезпечення конфіденційності та захисту даних в системах контролюючих органів.
Інтегрованості: Максимальне наближення політики і адміністрування до вимог міжнародних стандартів та забезпечення виконання зобов’язань, що випливають із членства України у міжнародних організаціях є запорукою тісної інтеграції України у світову економіку.
Ефективності: При розробці політики слід враховувати спроможність органів влади щодо забезпечення збирання надходжень та адміністрування доходів. Це має досягатися шляхом вдосконаленням управління процесами адміністрування, їх цифровізацією, підвищенням якості використання даних контролюючими органами.
Розвитку: Політика та стратегії повинні забезпечувати підтримку відбудови, післявоєнної реконструкції та відновлення економіки України, стимулювання розвитку її виробничого та експортного потенціалу. Політика має передбачати запровадження необхідних інструментів для підтримки інвестицій з урахуванням тих, які використовуються в країнах ЄС.
Детальніше за посиланням https://tax.gov.ua/diyalnist-/natsionalna-strategiya-dohodiv/.
На виконання Національної стратегії доходів, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 25.07.2024 № 854 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі».
Метою експериментального проєкту є впровадження в організацію та діяльність ДПС міжнародних підходів до управління, які ґрунтуються на управлінні податковими ризиками щодо підвищення рівня дотримання платниками податків своїх податкових обов’язків із використанням підходу, та базуються на оцінці податкових ризиків.
Також податквці розповіли про використання електронних сервісів ДПС, зокрема, про «Електронний кабінет» та мобільний застосунок «Моя податкова» за допомогою яких можна без візиту до контролюючого органу формувати та подавати звітність, отримувати необхідну інформацію, довідки, виконувати податкові зобов’язання тощо.
Спеціалісти зазначили, що для зручності платників на офіційному вебпорталі ДПС України функціонує безкоштовний електронний сервіс «Електронний кабінет платника» (https://cabinet.tax.gov.ua ), який можна використовувати цілодобово.
Цей сервіс надає змогу створити та надіслати до ДПС електронні документи: податкову звітність, запити на отримання інформації, заяви для реєстрацію платниками окремих податків, тощо. Крім того, платникам податків надано можливість отримати доступ до приватної частини електронного кабінету, де у режимі реального часу можна сформувати та надіслати до органів ДПС електронні документи, у тому числі податкову звітність, запити на отримання інформації, заяви для реєстрації платниками окремих податків. Тут платник може отримати доступ до особистої інформації, тобто отримати відомості про суми отриманих доходів і утриманих податків, стан поданої звітності, стан розрахунків з бюджетом.
Мобільний застосунок «Моя податкова» - простий і зручний інструмент для отримання електронних сервісів податкової служби для громадян, а також сплати податків з використанням платіжних систем, він дає можливість громадянам отримувати інформацію про адресу реєстрації та фактичне місце проживання, обʼєкти оподаткування, обовʼязок сплатити суму грошового зобовʼязання, стан розрахунків з бюджетом, також платники мають можливість скористатись такими послугами як направлення запиту на отримання відомостей про суми виплачених доходів та отримання інформації з ДРФО про джерела/суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку та військового збору, листування з контролюючим органом, подання Податкової декларації про майновий стан і доходи (податкова знижка).