Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Щодо заповнення граф 17.1 та 19.1 додатка ТЦ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств у разі самостійного коригування ціни контрольованої операції

, опубліковано 10 грудня 2024 о 11:20

Біляївський відділ обслуговування платників Одеської ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області повідомляє, що відповідно до п.п. 39.5.4.1 п.п. 39.5.4 п. 39.5 ст. 39 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі – ПКУ) у разі застосування платником податків під час здійснення контрольованих операцій умов, що не відповідають принципу «витягнутої руки», та/або не відповідають розумній економічній причині (діловій меті), платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету;

розрахувавши свої податкові зобов’язання відповідно до:

максимального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була вище максимального значення діапазону цін (рентабельності); та/або мінімального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була нижче мінімального значення діапазону цін (рентабельності).

Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани діапазону цін (рентабельності) для цілей трансфертного ціноутворення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 381.

Таким чином, платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції, умови здійснення якої не відповідають принципу «витягнутої руки», та/або не відповідають розумній економічній причині (діловій меті) та за умови якщо це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Самостійне коригування є коригуванням платником податків ціни контрольованої операції, за результатами якого розрахована ціна відповідає принципу «витягнутої руки», навіть якщо така ціна відрізняється від фактичної ціни, встановленої під час здійснення контрольованої операції. Сума податкового зобов’язання, розрахованого за результатами самостійного коригування, підлягає сплаті у строки, визначені ст. 57 ПКУ (п.п. 39.5.4.2 п.п. 39.5.4 п. 39.5 ст. 39 ПКУ).

Платники податку на прибуток, які в звітному періоді здійснювали контрольовані операції, для проведення самостійного коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань, складають та подають додаток ТЦ «Самостійне коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань платника податку» (далі – Додаток ТЦ) до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1415/27860 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) зі змінами та доповненнями (далі – Декларація).

Додаток ТЦ до Декларації є розрахунком для показників додатка РІ до Декларації, в якому сумарне значення, зокрема, граф 17 та 19 відображається у рядках 3.1.3 ТЦ та 3.1.4 ТЦ додатка РІ до Декларації.

При цьому проведення платником податку самостійного коригування податкових зобов’язань з метою трансфертного ціноутворення не передбачає заміну показників у звіті про контрольовані операції (далі – Звіт), що обраховуються на підставі бухгалтерського обліку платника податку.

Відповідно до п. 24 розд. IV Порядку складання Звіту про контрольовані операції, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.01.2016 № 8, у графі 20 «Відомості про контрольовані операції» додатка до Звіту зазначається загальна вартість контрольованої операції (за вирахуванням непрямих податків) у гривнях, за якою відповідна операція відображена в бухгалтерському обліку платника податків.

06.02.2024 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 07.12.2023 № 673 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», яким, зокрема, викладено в новій редакції додаток ТЦ до Декларації.

Додаток ТЦ до Декларації доповнено, зокрема, графами 17.1 та 19.1, в яких зазначається ціна або показник, що коригується.

В разі коригування ціни при продажу/придбанні товарів (робіт, послуг) в графах 17.1 та 19.1 зазначається ціна (тариф) за одиницю виміру предмета операції у валюті контракту (договору), зазначена у первинних документах, із точністю до другого знака після коми або відсоткова ставка, якщо предмет контрольованої операції фінансові послуги чи сплата роялті, франшизи тощо.

В разі коригування показника рентабельності при продажу/придбанні товарів (робіт, послуг) в графах 17.1 та 19.1 зазначається цифрове значення показника контрольованої операції (сукупності контрольованих операцій) у відсотках, з точністю до другого знака після коми.