Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про особливості одноразового добровільного декларування під час «гарячої лінії» в Суворовській ДПІ

, опубліковано 09 грудня 2021 о 11:14

Нещодавно податківцями Суворовської ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області для платників проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», під час котрого платникам були надані відповіді на запитання щодо деяких аспектів одноразового добровільного декларування.

Запитання: Хто із співвласників є декларантом об’єкта житлової нерухомості, який належить  декільком  фізичним особам на праві сумісної власності без поділу на частки, а загальна площа такого об’єкта перевищує площу активів, що не декларуються ?

Відповідь: Згідно з п.п. «б» п. 4 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) об’єктами одноразового (спеціального) добровільного декларування можуть бути нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової і нежитлової нерухомості), що належить декларанту на праві власності (в тому числі на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності) і знаходиться (зареєстроване, є на обліку тощо) на території України та/або за її межами станом на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

Відповідно до частини першої ст. 368 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями (далі – ЦКУ) спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.


          Частиною другою ст. 370 ЦКУ визначено, що у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
           Отже, кожен із співвласників має право на декларування своєї частини об’єкта житлового нерухомого майна, придбаного за рахунок доходів, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори, з урахуванням норм ЦКУ.

 

Запитання: Чи потрібно подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію, за об’єкти рухомого або нерухомого  майна, які були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї  першого або другого ступеня споріднення?

Відповідь: Відповідно до п.174.3 ст.174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування ) податку до бюджету, є спадкоємці/ обдаровані, які отримали спадщину/ дарунок.

Дохід у вигляді вартості успадкованого / отриманого у дарунок майна ( у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації 

про майновий стан та доходи , крім спадкоємців , які отримали у спадщину/ дарунок об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

 Таким чином, у разі якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна були отримані у спадок(подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення,то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію платнику податків не потрібно за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації .

 

Запитання: Що є базою нарахування збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування у разі, якщо громадянин є власником коштовних прикрас?

Відповідь: Якщо фізична особа є власником коштовних прикрас, які придбані за рахунок коштів, з яких податки не були сплачені, то базою для нарахування збору з одноразового ( спеціального) добровільного декларування є витрати на придбання зазначених активів або їх оціночна вартість, тобто база визначається платником самостійно.

 

Запитання:  Чи має право фізична особа, якій належать кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі, відкрити у різних банках України окремі поточні рахунки зі спеціальним режимом використання у національній валюті та іноземній валюті?

Відповідь: Нормами п. 9 підрозд. 9 прим. 4 розділу ХХ ПКУ та Положення про порядок відкриття та ведення поточних рахунків із спеціальним режимом використання в національній та іноземних валютах, банківських металах для цілей одноразового (спеціального) добровільного декларування не встановлено обмежень щодо відкриття фізичною особою, яка має у власності кошти в національній та іноземній валютах у готівковій формі, окремих поточних рахунків зі спеціальним режимом використання у національній валюті та іноземній валюті у різних банках України.