З метою забезпечення прозорості та відкритості своєї діяльності, реалізації права кожного на доступ до публічної інформації, надання інформації за запитами відповідно до Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (із змінами та доповненнями) (далі - Закон) Головним управлінням ДПС в Одеській області забезпечено розгляд документів щодо надання публічної інформації відповідно до Закону, які надійшли поштою, електронною поштою, факсом, телефоном.
З початку 2024 року до Головного управління ДПС в Одеській області надійшло 6 запитів на отримання публічної інформації.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону опрацьовано 6 запитів, з яких:
задоволено 6 запитів (100 відс. від загальної кількості запитів).
За типом надходження: 3 запита (50 відс.) - надійшли електронною поштою, 1 запит (17 відс.) – надійшов нарочно, 2 запита (33 відс.) - надійшли поштою.
Від фізичних осіб надійшло 4 запита (67 відс.), від юридичних осіб - 2 запита (33 відс.).
Запитувачі, зокрема зверталися з проханням надати інформацію щодо:
нарахування та сплати суб’єктами господарювання податків;
щодо діяльності фізичних осіб-підприємців та підприємств, копій документів.
З метою поліпшення інформаційного обміну з платниками податків при Головному управлінні ДПС в Одеській області діє електронна поштова скринька od.publicinfo@tax.gov.ua, запити на публічну інформацію з якої протягом кожного робочого дня приймаються працівниками контролюючого органу.
Крім того, Головним управлінням ДПС в Одеській області для забезпечення прозорості діяльності здійснює оприлюднення публічної інформації у формі 4 наборів відкритих даних на "Єдиному державному вебпорталі відкритих даних", data.gov.ua та субсайті Головного управління ДПС в Одеській області вебпорталу ДПС.
До уваги запитувачів!
З моменту набрання чинності Закону можна визначити основні аспекти реалізації цього Закону, які заслуговують на окрему увагу.
1. Запитувачі інформації ототожнюють такі поняття як запит на отримання публічної інформації, звернення та надання податкової консультації, при цьому дані категорії звернень є різними за наступними ознаками:
- правовими підставами;
- визначенням понять;
- формами;
- строком розгляду;
- змістом;
- вимогами оформлення;
- оплатністю тощо.
2. Згідно із частиною другою статті 2 Закону цей Закон не поширюється на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом, а саме: Законом України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (із змінами та доповненнями).
3. Листи, які за змістом є зверненнями громадян (пропозиції, заяви, скарги тощо), мають бути оформлені з дотриманням вимог Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (із змінами та доповненнями).
4. Запит на отримання публічної інформації має відповідати вимогам статей 1 та 19 Закону.